KARABÜK EFLANİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ MEHMET ÇELEBİ'NİN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI.

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ MEHMET ÇELEBİ'NİN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI.

Eflani İlçe Milli Eğitim Müdürümüz  Sayın Mehmet ÇELEBİ, 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle bir mesaj yayımlamıştır. Sayın Mehmat ÇELEBİ mesajında:

 

           Bilindiği üzere 24 Kasım; Millet mekteplerinin açılışı ve Atatürk'ün başöğretmenliği kabul ettiği gün olarak, 1981 yılından bu tarafa  "Öğretmenler Günü" olarak kutlanmaktadır. Öğretmenlik mesleğini, bu mesleği icra edenlerin önemini, insan hayatındaki yerini ne kadar anlatsak eksik kalır sanırım.

        Öğretmenlik mesleği, toplum nezdinde en saygıdeğer meslek olarak yerini almıştır. Öğretmenlik bir ihtisas mesleği olmasının yanı sıra, aynı zamanda manevi doyumu yüksek olan bir SEVGİ ve FEDAKÂRLIK mesleğidir. İşte bunun için, öğretmene verdiğimiz değer büyük olmuş ve öğretmen eli öpülesi insan olmuştur.          

Bu konuda; hem milli hem de dini kültürümüzde çok güzel örnekler vardır. Mustafa Kemal Atatürk; Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır

Yavuz Sultan Selim; bir âlimin atının ayağının çamuru benim için şereftir.

Hz. Ali; Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.

Peygamberimiz (S.A.S) ise : "Toplumda iki sınıf düzelirse bütün insanlık düzelir. Bozulursa bütün insanlık bozulur. Bunlar yöneticiler ve öğretmenlerdir."sözleriyle,bu mesleğin kutsallığını ne güzel ifade etmişlerdir.

           Milletlerin hedefi; her alanda kalkınmış, her alanda müreffeh bir şekilde, onuruyla yaşayan mutlu bir toplum oluşturmaktır. Bu hedefe ulaşmak ise; bilgili, kültürlü, teknolojik donanımlı, zararlı ideolojik saplantılardan uzak nesillerin varlığı ile mümkündür.

Bu nesli yetiştirecek olanlar da; hiç şüphesiz, SEVGİ, ŞEFKAT ve FEDAKÂRLIK timsali olan öğretmenlerdir. 

          Sevgili Öğretmen Arkadaşlarım bizler yukarıda söylediğimiz hedeflere ulaşabilmek için var gücümüzle çalıştığımızdan kimsenin şüphe duymaması gerekir. Malumunuz tüm dünyada olduğu gibi ülke olarakda zor bir süreçten geçmekteyiz. Salgın her alanı olumsuz etkilediği gibi özellikle eğitim sürecimizde bu salgından en çok etkilenen alan olmaktadır. Tüm olumsuz şartlara rağmen süreci hep beraber en iyi şekilde götürmek için çalışmaktayız. Arzumuz yeniden eski normale dönüp öğrencilerimize dokunabilmektir.   

Bu olumsuz şartlarda dahi yaptığınız çalışmalar övgüye değerdir.      

Eğer Toplumda iyi insanlar çoğunlukta olursa, onun şerefi biz öğretmenlerin olacaktır. Eğer toplumsal hayat çekilmez derecede kötüleşirse, Bu vebal yine biz öğretmenlerin olacaktır.

Mademki bizler şerefli mesleğin birer neferiyiz. Bizler vebale değil, şerefe talibiz.

Yukarıda da söylediğimiz gibi Hz Ali efendimiz "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum demişti ya. İşte Bir harf yükü bir dağ yükü gibidir. Bir harf için kırk yıl köle olunuyorsa elbette ki bir harfin yükü bir dağa eşdeğerdir.

Aslında harfte sembolleşen ilimdir, irfandır, erdemdir.

      Medeniyet de işte bu harfte gizlidir. Medeniyetin bütün yükü bir harfin omuzlarındaysa, yine medeniyet bu harfi taşıyanların sırtındadır. O yüzden, sırtımızdaki yük sandığımızdan daha da ağırdır.  Sizlerin bu yükü en iyi şekilde taşıyor olmanızdan dolayı gurur duyuyorum.Göreve yeni başlayan Genç meslektaşlarım,Sizlerin heyecanını anlayabiliyorum. Ancak olumsuz bir süreçte bu onurlu görev için aramıza katılmanız sizleri kötümserliğe itmesin. Bizler her zaman sizin yanınızdayız. Artık sizler de, sizleri bu güne getiren öğretmenleriniz gibi, yeni nesiller yetiştireceksiniz. Görevinizi severek yapınız.Çünkü sevgi, her kapıyı açan bir anahtardır.Sizlerin duruşu sizden sonra aramıza katılan kardeşlerimize de örnek teşkil edecektir.

 Bu vesile ile hepinizin öğretmenler gününü kutluyor.

   Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden öğretmenlerimize, bu görevi icra ederken terör ve afetler sonucu şehit olan öğretmenlerimize, eğitimimizi de olumsuz etkileyen virüs illeti yüzünden vefat eden öğretmenlerimize, ayrıca 46 yıl gibi uzun süre eğitimci olarak görev yapma şerefine nail olan yakın denebilecek zaman önce vefat eden benimde üzerimde emeği çok olan Atatürk ilkokul emekli müdürü Nedim ÇELEBİ olmak üzere Eflanili olup vefat eden öğretmenlerimize  Allahtan rahmet diliyor, emekli öğretmenlerimize de sağlıklı uzun ömür diliyorum.

 

Hükümet Konağı Kat. 4 Eflani/KARABÜK - 0(370) 461 21 82

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.